Wychowanie dzieci – życiowe wyzwanie każdego rodzica

Nie od dziś wiadomo, że rodzicielstwo to trudny orzech do zgryzienia; bycia rodzicem, jak i poznania tajników wychowawczych każdy musi nauczyć się w swoim zakresie. Na początku nikt nie podejrzewa, że wychowanie dzieci może stanowić wyzwanie, czy w przyszłości stwarzać problemy. Choć i początki są trudne – miliony nieprzespanych nocy ze względu na płacz dzieci. Wszędzie bałagan związany z brakiem czasu na sprzątanie, a jeszcze trzeba zrobić zakupy, obiad. Niektórzy mają szczęście mogąc dostać urlop rodzicielski. Inni zmuszeni są do pogodzenia obowiązków wychowawczych z pracą, co nigdy nie jest łatwe, a na pewno jest dość męczące.

Z wiekiem wszystko się zmienia

Na szczęście potem jest lepiej, a zarazem gorzej. Wraz z dorastaniem naszego dziecka rodzicielstwo zmienia się z pełnej opieki na funkcje bardziej doradcze, z czym rodzice często nie mogą sobie poradzić. Wychowanie dzieci nie tylko polega na dbaniu o podstawowe potrzeby naszego dziecka związane z domem, jedzeniem i edukacją. Przede wszystkim jest to nasza obecność i tak ważne w każdym wieku – wsparcie.

Błędy na trudnej drodze

Oczywiście wychowanie dzieci nie może obejść się bez błędów; czy to naszych, czy też naszych pociech. Na pewno wielokrotnie dojdzie między wami do małych sprzeczek, jak i wielkich kłótni, ale ważne by umieć zachować zimną krew, a przede wszystkim cierpliwość i wyrozumiałość. Każdy rodzic powinien potrafić spojrzeć na dany problem z różnych perspektyw, w tym ze strony dziecka, by móc w pełni zrozumieć w czym tkwi jego źródło. Wszyscy mieliśmy nasze okresy buntu i taki sam czas będzie miało i nasze dziecko, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Z wiekiem problematyka i jej źródło nie tylko będzie się zmieniać, ale i poszerzać.

Nauka od początku

Jak to wygląda od początku? Cóż najpierw, małych dzieci trzeba nauczyć jak zachowywać się w stosunku do innych; czy to rówieśników, czy też innych, starszych osób. Później rodzic musi stawić czoło zagadnieniu jakim jest umiejętność dzielenia się zabawkami, czy też ogólnie wspólna zabawa z innymi dziećmi.Na tym głównie polega okres przedszkolny, później nadciąga podstawówka. Tu rodzicielstwo stanie przed murami edukacyjnymi, nasze dzieci będą starać się wypaść jak najlepiej, ale może nie zawsze im to wychodzić. Warto wtedy być przy nich, wspierać i motywować. Dzieci w tym wieku bardzo wrażliwe są na jakąkolwiek krytykę, więc trzeba być bardzo ostrożnym przy doborze słów – co nie oznacza, że nie powinniśmy upominać dziecka, jeśli zrobi coś złego.

Najważniejsze to znaleźć złoty środek, by dziecko wiedziało, że może liczyć na nasze wsparcie, ale i konstruktywną kytykę, która pomoże im w pracy nad samym sobą. Jednak trzeba przygotować się że otoczenie naszej pociechy również ma wpły na kształtowanie jej charakteru, co jest nieuniknione. Tu rodzice zazwyczaj starają się wywrzeć dodatkowy wpływ na swojego nastolatka, co może skończyć się niepotrzebnymi kłotniami. Trzeba pozwolić im się przysłowiowo wyszumieć, ale i mieć rękę na pulsie, by nie okazało się że towarzystwo naszych dzieci okaże się na prawdę niewłaściwe.

Podsumowanie

Rodzicielstwo na tym właśnie w głównej mierze polega – na dawaniu wsparcia w każdej sytuacji, ale i na pozwalaniu, by nasze dziecko uczyło się na własnych błędach, by było w stanie kroczyć samemu w świecie dorosłych w przyszłości, ale i wspominać swoje dzieciństwo z uśmiechem na twarzy. Należy pamiętać, że wychowanie dzieci to odpowiedzialny obowiązek, który kładzie na naszych barkach życie, ale jest to też niewyobrażalna radość i wyróżnienie. Nie ma nic piękniejszego niż duma z poczynań naszego dziecka.